16 Ocak 2017 Pazartesi

Tefessüh Etmiş, Yozlaşmış, atıl/muattal Bir Mevzuat ve "AKIŞKAN MODERNİTE" Yalçın KOÇAK, 18. Dönem Sakarya Milletvekili

AKIŞKAN MODERNİTE
Yalçın KOÇAK
Polonyalı Sosyolog Zygmunt Bauman 9 Ocakta vefat ediyor..
Literatüre Akışkan Modernite diye bir kavram çakıyor bu 92’lik filozof.
Bilhassa sosyal medya ya da insanların medya maymunu rolüne soyunmasından sonra toplum insan eskitir olmuş. Bir şarkı sözüyle şöhret olup sonra yok olan, bir dizi film ile asansörle şöhretin zirvesine taşınan ama sonra buharlaşan köpük kişiliklerle son onlu yıllarda çok karşılaştık. Eskilerin yüz eskimesi dediği konu da belki bu muydu?
Toplumumuz çok çabuk yüz eskitiyor, kurum eskitiyor, parti eskitiyor, fikir ve kavram eskitiyor, problem artırıyor, çözüm azaltıyor, kaynak tüketiyor. 
Ekmeğin buğdayı, sofranın mercimeği de artık ithal ediliyor, sonra da dövizin yükselmesinden şikâyet ediliyor.
Oysa adama sorarlar…
Yükte hafif, paha da ağır; ne üretiyorsunuz, ne kadar üretiyorsunuz.
Yüksek teknolojiye ne derece hâkimseniz, Dünya da o kadar varsınız.
Topraklarınızın kıymetini ne kadar bilirseniz, o toprak da size o derece verimli olur, sadakat gösterir.
Birileri yarını düşünsün
Dünya da bilhassa Asya’da, Afrika’da tarım işletmelerini özel şirketlerimize kurduralım, kendi müteşebbis adamlarımıza kredi verelim, ürünü alalım Alivre alış veriş yapalım Toprak Mahsulleri ve Devlet Malzeme Ofislerinin atıl kadrolarını çalışmaya zorlayalım. Ziraat Bankası inisiyatif kullansın. Birileri yarını düşünsün, bu günden ön alsın, inanın yarından yakın bir zamanda çok geç olabilir ve eyvah para etmez.
Durdukça kokuşan su gibi olduk yosun tutuyor.
Beyinlerimizin dahi üretim kabiliyetini kaybediyoruz.
Türk’ün tefekkür dünyası geniştir. Bizim baktığımız yer yanlış. Şimdi sosyal medya ve akıllı telefon ile düşün dünyamız ipotek altında, büyük bir hücum var, kredi kartınızda ki harcamalardan eğilimleriniz, internette tıkladığınız ilanlardan ihtiyaçlarınız, takip ettiğiniz haberlerden ilgi sahalarınız hatta saplantılarınız dahi tespit edilerek bilgi arşivlerinde İP numaranızla tanımlanıyor ve depolanıyorsunuz.
Akan bir nehir gibi geçen bir hayat var,
Kutsal olan yaşama hakkı ve ona dahi müdahale eden kapalı kapıların arkasındaki dünyayı yöneten süfli elit, baronlar ve baronesler. Buna ister günün Modernite’si deyin, ister Postmodern yaşam biçimi!.. Ne kavram koyarsanız koyun. Sonuçta, Batı tarzının, batılı kafanın batılıca ürettiği kavramların sıvılaşması ile oluşan “Akışkan Modernite” kavramının bizdeki karşılığı bu kavramlara klasik ve moda kavramları üzerinden bakarsak; Bu devrin modası olarak görürsek; Bu Akışkan Modernite’nin sıvılaşmış ilişkilerin ''cıvık işler'' olduğunu da çarçabuk anlamış oluruz.
Bize yakışanı inşa edelim. Yeni Medeniyet Mimarlarımız üçüncü Bin yılın yükselen Türk Medeniyetinin manifestosunu yazsın. Medeniyet Mühendislerimiz yol plânımızı projelendirsin. Medeniyet Filozoflarımız; Din Âlimlerimiz dünyadaki kötü gidişata dur diyecek, umut ve şevk getirecek müjdeci İslam’ı anlatarak, tekfircileri lânetlesinler.
Hariciliğin arka politikasındakileri sıralasınlar; “Elhamdülillah Türk’üm” demekle, “Ne mutlu Türküm” diyene sözlerinde ki eş anlamların ruhunu, dokusunu ve kokusunu bu milletle paylaşsınlar.
Türkler İslam’ı yeniden yaşatmalıdırlar.
Ezanı da Bayrağı da Batıya taşımalıdırlar.
Büyük devlet olmanın üç şartı vardır; Toprağın büyük olacak. Nüfusun büyük olacak. Büyük de bir idealin olacak. Söyleyin hele; Bizim neyimiz noksan, sizce...?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder