8 Eylül 2014 Pazartesi

6551 sayılı “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun”,

İHANETİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Suay Karaman
10 Temmuz 2014 tarihinde AKP, CHP, HDP’nin oylarıyla TBMM’de kabul edilen ve 16 Temmuz 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6551 sayılı “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun”, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ihanet yasasıdır ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na da aykırıdır.
*
Bu yasa ile teröriste silah bıraktırılmayacak, onun yerine Türk ordusuna silah bıraktırılacaktır. Bu yasa ile terör sona erdirilemeyeceği gibi, Türkiye Cumhuriyeti bir bütün olarak teröre sürüklenecek, terörist ve işbirlikçisi korunacaktır. Bu yasanın sonucunda Türkiye’de ulusal ve üniter devlet örgütlenmesini dağıtma süreci başlayacaktır ve buna bağlı olarak ülkemizde etnik ayrışmalar ve mezhep kopmaları tetiklenecektir. Kısaca bu yasa bir ihanet yasasıdır.
*
Bu yasa için TBMM’de 237 kabul, 37 ret olmak üzere toplam 274 milletvekili oy kullanmıştır. TBMM’deki 537 sandalyenin dağılımı şöyledir: Adalet ve Kalkınma Partisi 313, Cumhuriyet Halk Partisi 130, Milliyetçi Hareket Partisi 52, Halkların Demokratik Partisi 27, Demokratik Bölgeler Partisi 1, Bağımsız 14. Bu dağılıma göre oylamaya milletvekillerinin %51’i katılmış ve ülkemizin bütünlüğünü ilgilendiren bu önemli yasa %44 oyla kabul edilmiştir.
*
Bu yasanın iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne 110 milletvekilinin başvurması gerekmektedir. Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren başlayan 60 günlük başvuru süresi, 17 Eylül 2014 tarihinde dolmaktadır. Ne yazık ki kendilerine ‘ulusalcı, milliyetçi’ diyen milletvekillerinden henüz bir ses çıkmamaktadır.
*
5-6 Eylül 2014 tarihlerinde ana muhalefet partisi CHP’nin olağanüstü kurultayı vardı. Bu kurultayda Dersimli Kemal, “Yerel Yönetimler Özerklik Şartını mutlaka getireceğiz” derken, rakibi Yalova Kaymakamı ise, ulusalcılık gösterileri yaparak, gaz almaya devam etti. Bakalım CHP milletvekillerinin aklına, bu ihanet yasasının iptali için imza vererek,  Anayasa Mahkemesi’ne gitmek ne zaman gelecek?
*
Dersimli Kemal, bu kurultayda ne yerel seçimlerdeki başarısızlıktan, ne de cumhurbaşkanı seçiminde yaşatılan hezimetten tek kelime bile söz etmedi. Parti içi muhalefetin önünü kesmek için danışıklı olarak aday yapılan Yalova Kaymakamı, temel konular hakkında hiçbir söz söylemedi, ince ince konuştu.
*
Bu kurultaydan CHP’nin güçlü ve güvenli olmasını, etkili, başarılı bir muhalefet yapmasını, Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya sarılan, devrimciliği ön plana alan bir yapıda çıkmasını isteyenler yine üzüldüler. CHP’yi tarikatlara, liboşlara, bölücülere ve Atatürk düşmanlarına açarak, verilen görevi yerine getirenlerden umut olmaz, fayda gelmez. İhanete dur demeyenler de, ihanete ortaktırlar. Gelecek için bir umut yaratamayan bu kurultay, 2015 seçiminin başarısızlığına da şimdiden zemin hazırlamıştır.
*
6 Eylül 2014 tarihinde, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparken, Moon tarikatının Dünya Dinleri Gençlik Semineri’ne katılan  Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Cumhuriyet Hükümeti, 306 kabul, 133 ret oyu ile güvenoyu alarak, göreve başlamıştır. Toplam 536 milletvekilinden, 439 kişi oy kullanmıştır. Yani %82 oranında oy kullanılmıştır.  CHP Genel Başkanı bile güven oylamasına katılmamıştır. CHP'nin devam eden kurultayı nedeniyle, parti meclisine aday olmayan milletvekilleri güven oylamasına katılmışlardır. Yaklaşan genel seçimler düşünülünce, parti meclisi üyeliğini her şeyin üstünde tutan milletvekillerinin, yaptığı yasama görevi anca bu kadar olur.
*
12 yıldır ülkeyi her türlü ihanete sürükleyen, terörü azdıran, toplumu yoksulluğa, açlığa, işsizliğe terk eden ve her türlü  yolsuzlukları ortaya çıkan siyasi iktidarın devamı olan bu yeni hükümet, muhalefetin olmadığı yerde, dikensiz gül bahçesi gibi aynı olumsuzlukları yapacaktır. Muhalefet görevini toplumun gazını almak olarak algılayanlar, dış güçlerin desteğiyle muhalefet görevi yapanlar toplumu daha ne kadar kandırabileceklerdir? Her şey ortaya çıkmış ancak halen örgütlü, dik, bilinçli ve kararlı bir yapı yoktur. En kısa sürede böyle bir yapıyı oluşturmak için yurtseverlerin ve emperyalizme karşı olanların bir araya gelmesi, tüm toplumun ortak dileğidir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder